ÖZ GEÇMİŞ

1970 yılında Ankara’da doğdu.1982 yılında TRT Ankara Radyosu Çocuk Saati sınavlarını kazanarak Radyo/TV dünyasına adım attı. Halen Radyo/TV programları ve dublaj çalışmalarını sürdürmekte olan Ünlü,1990 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl TRT Haber’de Genç Haber Bülteni ile muhabirlik ve spikerlik yapmaya başladı.1997 yılında CTV’de Editör-Spiker olarak 2 yıl boyunca çalıştı. 1999 yılında geçtiği NTV’de 10 yıl süresince; Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Muhabirliği yaptı. Bu dönemde Pakistan Depremi ile ilgili haberiyle Yılın TV Haberi Ödülü'nü kazandı. Aynı dönemde, Cumhurbaşkanları, TBMM Başkanları ve Başbakanlarla birlikte toplam 52 ülkeye yapılan seyahatlere katıldı. 2009 yılında Habertürk TV Ankara Temsilciliği görevini üstlendi ve 2 yıl süreyle devam etti. 2011 yılında kendi isteğiyle görevden ayrıldı ve 2013 yılına kadar TRT Türk’te “Ünsal Ünlü ile Masa” adlı güncel siyaset programını hazırlayıp sundu. Radyo Avrasya Türk’te 2013 Eylül - 2014 Haziran arasında 9 ay boyunca yaptığı ve hafta içi her sabah 08.00-10.00 saatleri arasında yayınlanan 2 saatlik canlı bir siyaset programı “Ankara’dan”, Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından “2013 yılının en iyi radyo programı ödülüne layık görüldü.

Gazetecilik dalında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Yüksek Lisans çalışması da yapan Ünlü, 27 yıllık gazetecilik yaşamında bu ödülerin dışında bir çok kurum ve kuruluşun, Haber, Radyo/TV Programcılığı ve Sunuculuk ödüllerini kazandı.

Kirlenen medya ortamında 'özgür ve bağımsız gazetecilik' yapabilmek amacıyla 2015 yılı Ağustos ayında evindeki çalışma odasından başladığı Periscope yayınlarına, hala hafta içi her gün devam ediyor. İlk günlerde 37 kişinin izlediği yayınları, şu anda Youtube, Soudcloud ve iTunes gibi mecraların da eklenmesiyle günde ortalama 20 bin kişiye ulaşıyor. Yayınların toplam izlenmesi 2 milyon rakamını geçerken; 79 ülkeden takip edilen Patronsuz Yayın, Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından da 2016 yılının En İyi TV Programı ödülüne layık görüldü... 

Ünsal Ünlü, evli, bir çocuk babası ve çok sevdiği Ankara'da yaşıyor...