Yaşamak İçin Sosyalizm

 

39 yaşına geldiğinde 2 sol partinin (TKP ve TİP) genel başkanlığını yapmış, kendi deyimiyle “(Neden) diye sorarak devrimci, (Nasıl) diye sorarak sosyalist” olmuş bir bilim tarihçisinin yazdığı kitap sadece bu anlamıyla bile okunmayı hak ediyor aslında…

Oysa şu an Mecliste Türkiye İşçi Partisi’nin 2 milletvekilinden biri olan (diğeri Barış Atay) Erkan Baş, kitabında çok daha fazlasını veriyor okuyucuya.

Öncelikle bu kitabın 1920 yılında başlayıp 1965’te Mecliste TİP’in 15 vekile sahip olmasıyla kendi zirvesini yakalamış komünist- sosyalist hareket için bir özeleştiri de olduğunun altını çizmeliyim. Öyle bir özeleştiri ki; İngiliz İşçi Partisi’nin Irak savaşındaki meşrulaştırıcı rolünü de 1990’da sosyalizmin büyük bir yenilgiye uğradığını da inkâr etmeden, bugün daha feminist daha çevreci bir sosyalizm anlayışına ihtiyaç olduğunu, solun kendi iç tartışmalarından çok, sosyalizmin halka nasıl anlatılacağı gibi pratiklere yönelmesi gerektiğini söyleyebiliyor.

“İşçiler ve gençler neden sosyalizm konusunda daha çok okumuyor?” sorusuna “Belki de onların okumayı sevecekleri şekilde yazılmıyordur.” yanıtını veren Erkan Baş, 5 bölümden oluşan kitabında gerçekten rahat okunur bir şekilde hem bugünün anlaşılır bir tanımını yapıyor hem de kurtuluş için sosyalizme neden ihtiyaç olduğunu sanattan spora pek çok örnek vererek anlatıyor.

Sosyal Demokrasi’ye eleştirisini CHP üzerinden net şekilde ortaya koyarken aslında bugün Meclisteki varlığını (onların listesinden seçilmesi anlamında) borçlu olduğu HDP için kullandığı “Radikal Demokrasi” kavramıyla da “yeni bir bakış” ihtiyacını tanımlıyor.

Gezi pratiğinin ülkenin değişiminde geri dönülemeyecek bir etki yarattığını söyleyen Baş “Anadolu’da devrim olur mu?” sorusunu da “Oldu ya zaten! Mustafa Kemal’in yaptığı oydu.” diye yanıtlarken Kemalizm’e eleştirilerini sıralamaktan da geri durmuyor.

Kendi sözleriyle “Pandeminin kapitalizmin ne kadar rezil bir düzen olduğunu bir kez daha göstermesi ve geç kalınmadan bu sürece karşı konulması gerekliliği” nedenleriyle 1 ay gibi kısa bir sürede oluşturulan kitap son derece dikkat çekici…

Eşit, özgür ve mutlu bir gelecek için önermesini sosyalizm üzerinden yapan Erkan Baş “Ferhat’ın Şirin’i alabilmek için köye su getirmesinin şart koşulduğu hikayenin sonunda ikisinin birbirine değil köyün suya kavuşması önemli.” diyor ve ekliyor:

“Bugüne kadar bütün konuşmalarımı (Yaşasın sosyalizm) diye bitirirdim ama artık görüyorum ki yaşamak için sosyalizm şart zaten… 2020’ler Türkiye’sine uygun bir sosyalizm inşa edeceğiz. Teknolojik ve bilimsel ilerlemeler bizim işimizi muazzam derecede kolaylaştıracak. Bu açıdan kavram olarak “yeni sosyalizm” demeyelim ama bugünün sosyalizmi en yeni düzen olacak.”

 

Yaşamak İçin Sosyalizm

Erkan Baş

İleri Kitaplığı, Şubat 2021

167 sayfa, 15 TL.